Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-11-01

MINIMALNE WYMAGANIA BHP DLA MASZYN, URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH, NARZĘDZI I INSTALACJI

Sprawy związane z użytkowaniem maszyn podczas pracy doczekały się regulacji prawnej opartej na przepisach unijnych. To wynik dostosowywania polskiego prawa do wymań Unii Europejskiej.

W wyniku dostosowywania polskiego prawa w zakresie bhp do przepisów Unii Europejskiej 1 stycznia 2003 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. Nr 191, poz. 1596).
Czego dotyczą przepisy?
Przez pojęcie „maszyn” należy rozumieć, zgodnie z § 1 wymienionego rozporządzenia, wszelkie maszyny i inne urządzenia techniczne, narzędzia oraz instalacje użytkowane podczas pracy.
Tym samym rozszerzono zakres definicji podanej w Polskiej Normie PN-EN 292-1:2000. Zgodnie z punktem 3.1 wskazanej normy, maszyną jest zbiór powiązanych ze sobą części i zespołów, z których przynajmniej jedna porusza się wraz z odpowiednimi urządzeniami roboczymi, układami sterowania, zasilania itp., wspólnie połączonych do określonego zastosowania, w szczególności do przetwarzania, obrabiania, przemieszczania lub pakowania materiałów. Termin „maszyny” obejmuje również zgodnie z normą zestaw maszyn, które są tak rozmieszczone i sterowane, aby działały jako zintegrowana całość do osiągnięcia jednego wspólnego celu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00