Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-22

Jak rozliczyć składki, podatek i jak naliczyć wysokość zasiłku, gdy dochody pracownika przekroczyły określone limity

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy opłacać w roku kalendarzowym do czasu, aż podstawa ich wymiaru osiągnie roczny limit. Limit ten to równowartość 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2009 r. roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 95 790 zł.

Inaczej jest z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który jest progresywny. Oznacza to, że po przekroczeniu określonego progu dochodu w roku kalendarzowym, od nadwyżki ponad ten dochód powinien być naliczany podatek według wyższej stawki.

Po przekroczeniu limitu podstawy wymiaru składek i/lub podstawy opodatkowania, zmieniają się zasady, według których należy ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika do wypłaty. Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wpływa ponadto na sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłków należnych pracownikowi.

I. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe to równowartość 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Prognozowane wynagrodzenie określa ustawa budżetowa. W 2009 r. roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 95 790 zł.

Jeśli z dokumentacji płacowej płatnika wynika, że w danym miesiącu przychód przekroczy kwotę ograniczenia, płatnik oblicza i przekazuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tylko od tej części podstawy wymiaru składek, która nie spowoduje przekroczenia limitu rocznej podstawy wymiaru składek.

Od nadwyżki ponad ten limit płatnik nadal nalicza składki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawa wymiaru składek w miesiącu przekroczenia - jeden zakład pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00