Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-10-06

Jakie pożyczki dla pracownika należy opodatkować

Pracodawca może udzielać pracownikom pożyczek zarówno oprocentowanych, jak i nieoprocentowanych. Zdaniem organów podatkowych, niezapłacone odsetki z tytułu nieoprocentowanej umowy pożyczki nie są dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Jest tak m.in. wówczas, gdy pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i zasady ich przyznawania są jednolite dla wszystkich pracowników.

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego). Umowa pożyczki nakłada zatem na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Powyższa definicja nie zawiera wymogu odpłatności pożyczki w formie odsetek.

Pożyczki ze środków obrotowych

Świadczenia otrzymane nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie są przychodami ze stosunku pracy. Pożyczka, ze względu na swój zwrotny charakter, nie stanowi takiego przychodu (art. 12 ust. 1 updof). Natomiast odsetki stanowią przychód dla pracodawcy w momencie ich zapłaty przez pracownika. Pożyczka jako czynność cywilnoprawna może być nieoprocentowana. Dlatego tego rodzaju pożyczki dla pracownika nie można porównywać z pożyczkami na rynku komercyjnym i ustalać z tego tytułu nieodpłatnego świadczenia. Jest to bardzo korzystne dla pracownika, ponieważ w takim przypadku korzysta z pieniędzy, za których pożyczenie od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek (kredytów) musiałby zapłacić rynkowe odsetki. Ważne jest jednak, aby w umowie strony zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek lub ustaliły niższe odsetki niż stosowane przez instytucje bankowe. Wówczas takie zasady udzielania pożyczek pracodawca powinien stosować wobec wszystkich pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00