Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-06-27

Jakie obowiązki wobec ZUS ma pracodawca, którego pracownik został przywrócony do pracy na mocy wyroku sądowego

Osoba, która została przywrócona do pracy prawomocnym wyrokiem sądu, w okresie, gdy pozostawała bez pracy, podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Orzeczenie sądu o przywróceniu do pracy oznacza, że stosunek pracy jest wznawiany bez konieczności zawierania ponownej umowy o pracę. Aby tak się stało, pracownik musi zgłosić gotowość niezwłocznego podjęcia pracy w ciągu 7 dni od daty przywrócenia do pracy (chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika).

Podleganie ubezpieczeniom za okres bez pracy

Wznowienie stosunku pracy oznacza, że osoba przywrócona do pracy przez cały czas pozostawania bez pracy podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Okres ubezpieczenia obejmuje zatem czas od rozwiązania stosunku pracy do dnia przywrócenia do pracy, bo pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej).

Pracownika przywróconego do pracy należy ponownie zgłosić do ubezpieczeń, gdyż z dniem zwolnienia z pracy został on z nich wyrejestrowany. Zgłoszenia należy dokonać na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, a jako datę powstania obowiązku ubezpieczeniowego wskazać datę uprzedniego wyrejestrowania pracownika.

UWAGA!

Osoba przywrócona do pracy zachowuje ubezpieczeniowy status pracownika również w okresie, kiedy pozostawała bez pracy ze względu na bezskuteczne rozwiązanie stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę i wyrejestrował go z ubezpieczeń społecznych od 1 sierpnia 2012 r. Pracownik odwołał się od rozwiązania umowy do sądu pracy i został przez sąd przywrócony do pracy. Wyrok w tej sprawie uprawomocnił się 23 kwietnia 2013 r. Pracownik zgłosił swoją gotowość do pracy 26 kwietnia 2013 r. Pracodawca miał obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty zgłoszenia przez niego gotowości do podjęcia pracy. Termin 7-dniowy, upływający 3 maja, został przesunięty na najbliższy dzień roboczy, tj. 6 maja 2013 r. Pracodawca powinien zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych najpóźniej w tym dniu, wskazując jako datę zarejestrowania 1 sierpnia 2012 r. (czyli dzień uprzedniego wyrejestrowania z ubezpieczeń).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00