Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 29-05-2024
Data publikacji: 2024-04-16

Informacja o zmianie warunków zatrudnienia – terminy i tryb jej przekazywania

Każdy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o jego warunkach zatrudnienia i w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy. Jest również zobowiązany poinformować pracownika niezwłocznie o zmianie wskazanych w treści informacji warunków zatrudnienia, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma do niego zastosowanie. 

W związku z tym, że treść informacji dodatkowej, jaką pracodawca ma obowiązek przekazywać pracownikom od 26 kwietnia 2023 r., czyli od wdrożenia do Kodeksu pracy tzw. dyrektywy work-life balance, uległa znacznemu rozszerzeniu, zmieniły się także obowiązki pracodawcy dotyczące jej aktualizacji. Rozbudowano zakres aktualizowanych informacji, a dodatkowo pracodawca ma na nie mniej czasu.

 

Termin przekazania informacji o zmianie warunków zatrudnienia

Od 26 kwietnia 2023 r. termin przekazania informacji o zmianie warunków zatrudnienia uległ znacznemu skróceniu. Pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o zmianie warunków zatrudnienia niezwłocznie, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma zastosowanie do pracownika (art. 29 § 33 Kodeksu pracy).  

Po zmianach przepisów pracodawca nie ma jednak obowiązku wydawania informacji o warunkach zatrudnienia za każdym razem przy zawieraniu kolejnej umowy o pracę, ponieważ obowiązek wydania informacji został uzależniony od dopuszczenia pracownika do pracy. Zatem pracodawca ma 7 dni od dopuszczenia pracownika do pracy na wydanie pierwszej informacji o warunkach zatrudnienia i każdorazowo jest zobowiązany ją wydać przy zmianie warunków zatrudnienia niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki, nie później niż w dniu, w którym taka zmiana ma zastosowanie do pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00