Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-05

5. Najnowsze orzecznictwo

Jeśli spółka występuje w roli podatnika podatku dochodowego i otrzymuje odsetki od obligacji przez pośrednika, to nie ma znaczenia, na czyj rachunek wpływały te odsetki. Na pośredniku nie ciążą bowiem obowiązki podatnika - wyrok WSA w Warszawie z 3 września 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 629/07).

5.1. Spółce zagranicznej otrzymującej odsetki przez pośrednika przysługuje zwrot nadpłaty podatku

Bank, rezydent Włoch, za pośrednictwem banku z siedzibą w Luksemburgu nabył pięcioletnie obligacje i zdeponował je na rachunku prowadzonym przez bank polski. W lutym 2004 r. bank rezydent zrealizował prawo do odsetek od obligacji i zostały one przekazane na rachunek bankowy pośrednika. W związku z wypłatą odsetek polski bank jako płatnik pobrał 20% zryczałtowany podatek dochodowy. Bank rezydent wystąpił zaś do organów podatkowych o stwierdzenie nadpłaty podatku. Jego zdaniem w sprawie ma zastosowanie umowa polsko-włoska o unikaniu podwójnego opodatkowania z 21 czerwca 1985 r. Na mocy art. 11 ust. 3 lit. a) tej umowy bank korzysta ze zwolnienia z opodatkowania odsetek w Polsce.

Jednak organy podatkowe stwierdziły, że uprawniony do zwrotu jest podmiot, który otrzymuje odsetki, czyli pośrednik, i odmówiły stwierdzenia nadpłaty. Sprawa trafiła do WSA w Warszawie. Skarżący bank twierdził, że był właścicielem obligacji i odsetek. W związku z tym to na nim ciążyły obowiązki podatkowe związane z taką własnością. Pośrednik takim właścicielem i podatnikiem nigdy nie był. Dlatego nie można było mu przypisać kompetencji do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

WSA w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję. Sąd przyznał rację skarżącemu bankowi, potwierdzając, że to on był właścicielem obligacji, a zatem to jemu przysługują prawa podatnika, w tym prawo do wystąpienia o zwrot nadpłaty w CIT. Sąd zauważył, że nie ma znaczenia, na czyj rachunek wpłynęły odsetki. Zatem bank jako płatnik może pobrać podatek u źródła według stawki niższej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem rezydencji właściciela obligacji i odsetek. Specjaliści twierdzą, że w sytuacji gdy podatek został pobrany według stawki wyższej, można wystąpić do organów podatkowych z wnioskami o zwrot zawyżonego podatku.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00