Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-05

Wszystko o rozliczaniu pracowników w podróży służbowej i oddelegowywanych za granicę

Obecne uwarunkowania gospodarcze często zmuszają firmy do poszukiwania kontrahentów poza granicami Polski. Konsekwencją tego jest często konieczność wysłania pracowników za granicę. W związku z tym w firmach powstają wątpliwości, jak opodatkować czy oskładkować wynagrodzenie wypłacane wysłanym za granicę pracownikom? Czy mamy do czynienia z podróżą służbową, czy z oddelegowaniem? Jaka jest różnica pomiędzy oddelegowaniem a podróżą służbową? Artykuł ten ma na celu pomóc w rozwiązaniu najczęstszych problemów, jakie mogą się pojawić w przypadku, gdy praca wykonywana jest poza terytorium kraju.

1. Pojęcie podróży służbowej i oddelegowania

1.1. Podróż służbowa

Pojęcie podróży służbowej zostało zdefiniowane w art. 775 § 1 Kodeksu pracy. Podróżą służbową jest każdy wyjazd pracownika na polecenie pracodawcy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałe miejsce pracy, w celu wykonania zadania służbowego. Ważne jest dokładne określenie miejsca wykonywania pracy dla stwierdzenia, czy pracownik nabył uprawnienia do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowych.

Ustawodawca nie określił jednak, jak długo może trwać podróż służbowa. Istotne znaczenie ma fakt, że podróż służbowa charakteryzuje się tym, że pracownik wykonuje pracę w innym miejscu, niż zostało to wskazane w umowie o pracę. Stanowisko takie potwierdza dotychczasowa linia orzecznicza - np. w wyroku NSA z 7 stycznia 1999 r., sygn. SA/Sz/793/98, w którym sąd uznał, że zadanie pracownika może być uznane za wykonywane w ramach „podróży służbowej” jedynie wtedy, gdy wykonywanie tego zadania odbywa się w miejscu, które nie jest - według umowy o pracę - miejscem stałego jej wykonywania.

WAŻNE!

Zadanie pracownika może być uznane za wykonywane w ramach „podróży służbowej” jedynie wtedy, gdy wykonywanie tego zadania odbywa się w miejscu, które nie jest określone w umowie o pracę jako miejsce stałego jej wykonywania.

1.2. Oddelegowanie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00