Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-08

Najnowsze orzecznictwo. Odszkodowanie od pracodawcy za mobbing

W sprawach o roszczenia pracownika z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł, pracownik wnoszący powództwo ma obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej od pozwu. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 marca 2008 r. (sygn. akt II PZP 7/07).

Michał M. wniósł pozew do sądu przeciwko pracodawcy z roszczeniem o odszkodowanie w kwocie 150 000 euro. Zarzucił pracodawcy stosowanie w stosunku do niego mobbingu w miejscu pracy (art. 943 k.p.).

Michał M. został wezwany przez Przewodniczącego XXI Wydziału Pracy Sądu Okręgowego w Warszawie do uiszczenia stosunkowej opłaty sądowej od pozwu w kwocie 27 875,00 zł. Opłaty tej jednak nie uiścił i wniósł zażalenie, argumentując, że nie ma obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Powołał się na art. 96 ust. 1 pkt 9 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, zgodnie z którym nie ma obowiązku uiszczania kosztów sądowych strona w sprawach związanych z ochroną zdrowia psychicznego. Wskazał, że w następstwie stosowania mobbingu jego stan psychiczny zaczął odbiegać od normy w stopniu powodującym brak zdolności do podjęcia pracy, a zatem nie powinien ponosić żadnych kosztów sądowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00