Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-09-17

Jakie są zasady opodatkowania VAT umowy komisu

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zwracam się z gorącą prośbą o szerokie poruszenie i rozwinięcie problematyki z zakresu sprzedaży komisowej wraz z przykładami w powiązaniu ze stosowaniem rozliczeń VAT marża. Chodzi mi m.in. o następujące zagadnienia:

PROBLEM

1) Jak prawidłowo firma prowadząca działalność gospodarczą powinna dokumentować przyjęcie w komis np. samochodu osobowego od Kowalskiego - osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - jakim dokumentem/umową to zrobić (proszę podać przykład)?

2) Czy taka transakcja podlega pcc?

3) Jeżeli podatnik nie posiada kasy fiskalnej - czy do limitu zobowiązującego do stosowania kasy liczy się tylko marża uzyskana ze sprzedaży czy cała kwota, tj. wartość nabycia + marża? A jeżeli ma kasę fiskalną, to co i jak powinno być w niej zaewidencjonowane - tylko marża czy kwota nabycia + marża?

Proszę o szczegółowe omówienie tematyki sprzedaży komisowej.

RADA

1) Przyjęcie w komis samochodu osobowego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinno być potwierdzone umową komisu. Jest to wystarczający dokument potwierdzający zawarcie umowy oraz przyjęcie w komis samochodu.

2) Przyjęcie samochodu w komis nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (pcc).

3) Limit obrotów 20 000 zł lub 40 000 zł, którego przekroczenie zobowiązuje podatnika do stosowania kasy rejestrującej, należy obliczać sumując całą kwotę sprzedaży wraz z marżą. Również w kasie fiskalnej komisant powinien ewidencjonować całą kwotę sprzedaży wraz z marżą.

Ad 1) Jakim dokumentem potwierdzić przyjęcie samochodu w komis?

W przypadku opisanym w pytaniu podatnik (komisant), który prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, przyjmuje w komis samochód od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (komitenta). Skoro komitent jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, wystarczającym dokumentem potwierdzającym wolę stron jest umowa komisu. Komitent nie ma bowiem prawa (ani obowiązku) wystawiania faktur VAT (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00