Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-14

Jak rozliczyć delegację zagraniczną pracownika

Nasza spółka po raz pierwszy wydelegowała pracownika w podróż służbową do Drezna (Niemcy). Podróż odbyła się samolotem. Miejscem rozpoczęcia podróży była miejscowość zamieszkania pracownika, ponieważ tam znajduje się lotnisko. Czy wydatek za przejazd taksówką na lotnisko, potwierdzony paragonem fiskalnym, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy potwierdzenie dokonania rezerwacji biletu lotniczego (na imię i nazwisko pracownika) można uznać za koszt podatkowy, jeżeli brak jest faktury? W jaki sposób rozliczyć pozostałe wydatki z tytułu noclegów oraz spotkań z klientami w restauracji? Czy nasza spółka postępuje prawidłowo, ustalając kwotę diety podróży zagranicznej na poziomie diety krajowej? Z tytułu podróży służbowej wypłaciliśmy pracownikowi zaliczkę w euro. Według jakiego kursu należy ją rozliczyć?

PROBLEM

RADA

W związku z zagraniczną podróżą służbową pracownikowi przysługują diety oraz zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży. Zwrot kosztów może nastąpić na podstawie przedłożonych faktur, a w przypadku ich braku - na podstawie innych dowodów, po uzupełnieniu o brakujące dane. Wysokość diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej spółka może ustalić na poziomie diety krajowej, pod warunkiem wprowadzenia odpowiednich zapisów w aktach prawa zakładowego. Z kolei rozliczenia zaliczki wypłaconej w walucie obcej pracownikowi można dokonać w dwojaki sposób: stosując średni kurs NBP z dnia poprzedzającego datę, pod którą zaksięgowano koszt delegacji, lub stosując kurs z dnia wypłaty zaliczki. Szczegóły wraz z przykładami i dekretacją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podróż służbową można zdefiniować jako wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, w określonym terminie i miejscu. Delegując pracownika w podróż służbową, pracodawca powinien określić, jakie zadania ma do wykonania pracownik, miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej, czas jej trwania oraz środek transportu.

Jak rozdzielić delegację zagraniczną na część krajową i część zagraniczną

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00