Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-14

Święta w firmie

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym pracodawcy niezwykle chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Do najpopularniejszych należy wręczanie pracownikom bonów, talonów, paczek świątecznych oraz organizacja imprez mikołajkowych i wigilijnych. Niektóre firmy decydują się również na obdarowywanie osób współpracujących z nimi, byłych pracowników oraz dzieci pracowników. Niezwykle popularnym zwyczajem wśród firm jest wysyłanie kontrahentom kart i upominków świątecznych.

W wielu przypadkach dokonanie powyższych czynności będzie skutkowało koniecznością:

l doliczenia wartości świadczeń do przychodu obdarowanego, a co za tym idzie, wystąpienia przez pracodawcę w roli płatnika,

l prawidłowej kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów,

l rozliczenia VAT należnego i naliczonego,

l potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozpatrując skutki podatkowe organizowania świąt w firmie, należy mieć na uwadze źródło finansowania tego rodzaju świadczeń oraz ich wartość. Czynniki te mogą decydować o opodatkowaniu lub nieopodatkowaniu podejmowanych przez nas działań.

W poniższym opracowaniu przedstawiamy skutki organizacji świąt w firmie. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozliczyć przychody, koszty oraz VAT związany z tego rodzaju czynnościami. Każdy przypadek obrazujemy ewidencją księgową. Pokazujemy, jakie obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych wiążą się z organizacją świąt w firmie.

1. Bony i paczki

1.1. Bony towarowe i inne rodzaje bonów

Skutki w podatkach dochodowych

Obok najpopularniejszych na rynku bonów towarowych coraz większą popularnością zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników cieszą się bony (kupony):

l kulturalno-rekreacyjne, które można wykorzystać w biurach podróży, hotelach, ośrodkach SPA, ośrodkach sportowych, na basenach,

l podarunkowe, które można wykorzystać w sklepach odzieżowych, sklepach RTV i AGD, perfumeriach, salonach jubilerskich,

l restauracyjne (żywieniowe), dzięki którym pracodawca finansuje pracownikom ciepłe posiłki w trakcie i po pracy, jednocześnie pozostawiając im swobodę wyboru miejsca, czasu i rodzaju dania.

Otrzymanie przez pracownika z okazji świąt jednego z ww. rodzajów bonów (kuponów) spowoduje powstanie po jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to z faktu, że za przychody ze stosunku pracy uważa się nie tylko należne pracownikowi wynagrodzenie, ale również wartość innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od pracodawcy. W tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, czy przekazane pracownikowi bony lub kupony zostały nabyte ze środków obrotowych firmy, czy też ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00