Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-17

Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 grudnia 2008 r.

Sejm uchwalił długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT. Zdecydowana większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 grudnia br. Pozostała część zmian zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Opracowanie przedstawia wykaz zmian merytorycznych, które wejdą w życie od 1 grudnia 2008 r. W zestawieniu pominięto zmiany techniczne i redakcyjne. Wszystkie zmiany w ustawie o VAT opiszemy w komentarzu w następnym numerze Mk. Nowe rozwiązania podatkowe szczególnie interesujące naszych Czytelników będą omawiane na bieżąco na łamach Mk (pytania do redakcji można zadawać na www.mk.infor.pl w zakładce Masz problem? Zadaj pytanie).

+

Dodatkowe zobowiązanie VAT Organy skarbowe nie będą już mogły nakładać na podatników dodatkowego zobowiązania VAT (został uchylony art. 109 ust. 4-8). Tak zwana sankcja VAT wynosiła 30% zaniżenia zobowiązania podatkowego lub 30% zawyżenia kwoty zwrotu.

+

Dostawa nieodpłatna Podstawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnej dostawy towarów spożywczych dla organizacji pożytku publicznego należy określać według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia przekazywanych nieodpłatnie towarów, a nie jak dotychczas według odrębnych zasad (uchylono art. 29 ust. 10a).

+

Eksport towarów Nastąpiła zmiana definicji eksportu towarów. Po nowelizacji eksportem jest potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju będący wykonaniem wszystkich czynności wymienionych w art. 7 ustawy o VAT (poprzednio przepis wymieniał wyłącznie czynności wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT).

Doprecyzowano, że w eksporcie towarów podatnik może zastosować stawkę 0%, jeżeli zbierze stosowną dokumentację przed upływem terminu do złożenia deklaracji (poprzednio podatnik musiał zebrać dokumentację przed złożeniem deklaracji) - art. 41 ust. 6, 7, 9 i 11.

+

Import towarów Poczynając od grudnia 2008 r. podatnik może rozliczyć VAT należny od importu w deklaracji podatkowej - w przypadku gdy towary są objęte celną procedurą uproszczoną, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Aby skorzystać z tej możliwości, podatnik musi spełnić warunki wskazane w art. 33a.

Podatnik nie musi odprowadzać VAT należnego od importu. Kwota podatku należnego z tytułu importu towarów stanowi w takiej sytuacji kwotę podatku naliczonego do odliczenia (art. 86 ust. 2 pkt 5). Odliczenia należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek zapłaty VAT od importu towarów (art. 86 ust. 10 pkt 2a).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00