Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-12-30

Jak rozliczać rabaty i inne korekty zmniejszające VAT należny po zmianach w ustawie o VAT

Co oznacza dla podatnika wprowadzenie w ustawie o VAT obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej? W jakich sytuacjach podatnik powinien posiadać takie potwierdzenie? Czy podatnik nie będzie mógł odliczyć VAT, nie mając potwierdzenia odbioru faktury korygującej?

PROBLEM

RADA

Przeniesienie obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej z rozporządzenia do ustawy nie zmienia faktu, że nadal przepis ten jest niezgodny z dyrektywą VAT 112. Ze względu na wprowadzenie obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej do ustawy podatnicy powinni takie potwierdzenia posiadać. Jeżeli jednak nie będą w stanie uzyskać potwierdzenia odbioru faktury korygującej, mogą dokonać zmniejszenia VAT należnego na podstawie przepisów wspólnotowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Udzielanie rabatów jest powszechną praktyką marketingową. W przypadku rabatów udzielanych po wystawieniu faktury podatnik VAT ma prawo zmniejszyć podatek należny VAT odprowadzony od transakcji, ponieważ zmniejszyła się cena, którą uzyskał za towar lub usługę. Wynika to z podstawowych zasad rządzących opodatkowaniem VAT, a mianowicie z zasady neutralności oraz zasady proporcjonalności tego podatku. Jednak z literalnej treści ustawy o VAT po nowelizacji wynika, że aby podatnik mógł zmniejszyć swój podatek należny, musi spełnić określone ustawą warunki formalne.

Warunki formalne obniżenia VAT wynikające z ustawy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00