Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-12-30

Czy rezerwacja i wydruki biletów ze stron internetowych są dowodem księgowym

Pracownik w celu rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej załączył sporządzone przez siebie wydruki ze stron internetowych, potwierdzające rezerwację biletów kolejowych (podróż w kraju) i rezerwację biletów lotniczych (część zagraniczna podróży). W rezerwacji biletów kolejowych wymieniono: imię i nazwisko pracownika, numer dowodu tożsamości, miejsce wyjazdu i przyjazdu, datę. W rezerwacji biletów lotniczych wyszczególniono: opis operacji i jej wartość w walucie obcej, datę dokonania operacji, określenie sprzedawcy (linie lotnicze), a w określeniu nabywcy - nazwisko delegowanego w podróż służbową pracownika. Potwierdzenia te nie zawierają nazwy naszej firmy i adresu. Pracownik twierdzi, że nie ma możliwości uzyskania faktur dotyczących zakupu biletów. Czy tak udokumentowany zakup biletów można zaksięgować i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

PROBLEM

RADA

Wydruk potwierdzenia rezerwacji lub bilet internetowy, choć nie jest fakturą VAT, może stanowić, jako dokument zastępczy, dowód poniesienia kosztów (także podatkowych) w podróży służbowej pracownika. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dokumentem właściwym dla poświadczenia zakupu usług i dowodem poniesienia związanych z tym kosztów jest dowód obcy w postaci faktury. Jednakże w omawianym przypadku brak faktury nie może pozbawiać pracownika możliwości zwrotu poniesionych kosztów związanych z podróżą służbową. Jeżeli uzyskanie dokumentu (faktury) nie było możliwe, pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o poniesionym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania fakturą, dołączając wydruki ze stron internetowych potwierdzające rezerwację biletów. Tak udokumentowane wydatki stanowią podstawę do ich zaksięgowania. Umożliwiają też zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli oczywiście spełnione są ogólne warunki zawarte w art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Bilet elektroniczny może stanowić koszt uzyskania przychodu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00