Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-11-30

Jak ująć w księgach rachunkowych leasing zwrotny

Firma posiada nieruchomość - budynek, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Z uwagi na to, że budowa nieruchomości została sfinansowana ze środków bieżących, spółka zamierza poprawić swoją płynność finansową. Spółka ze względu na dobrą sytuację na rynku i wyższą od wartości księgowej wartość godziwą posiadanej nieruchomości rozważa oddanie budynku w tzw. leasing zwrotny. Jakie są główne zalety zawarcia tego typu transakcji? W jaki sposób należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych taką formę leasingu?

PROBLEM

RADA

Leasing zwrotny to specyficzny rodzaj transakcji, na który składają się dwie umowy - sprzedaży i leasingu. Pierwszym etapem transakcji leasingu zwrotnego jest zbycie przedmiotu umowy przez dotychczasowego właściciela finansującemu, który następnie - w drugim etapie - oddaje nabyte składniki aktywów do używania korzystającemu, którym jest zbywca, na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego.

Do głównych zalet takiego typu umowy leasingu należy zwrot środków finansowych, które korzystający zainwestował w leasingowaną rzecz lub nieruchomość, a także to, że nieprzerwanie nadal może z tych rzeczy korzystać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ujęcie w księgach rachunkowych leasingu zwrotnego jest uzależnione od tego, czy umowa leasingu, na podstawie której oddawany jest dany składnik aktywów, jest umową spełniającą warunki leasingu:

● finansowego dla celów bilansowych i podatkowych, czy

● operacyjnego dla celów bilansowych i podatkowych, czy też

● finansowego dla celów bilansowych, a operacyjnego dla celów podatkowych.

Szczegóły wraz z dekretacją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowa leasingu jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego (art. 709). Określają one leasing jako umowę, w której finansujący w ramach prowadzonej działalności zobowiązuje się nabyć od oznaczonego zbywcy rzecz i oddać ją korzystającemu, w celu używania lub pobierania z niej pożytków. Korzystający zapłaci finansującemu w zamian uzgodnione raty umowne (czynsz) równe cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00