Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-12-23

Kiedy odpisywanie materiałów i towarów bezpośrednio w koszty jest dopuszczalne i jak to wpływa na ustalanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy

Prowadzę działalność produkcyjną (produkcja ciasta). Od 2012 r. będę prowadził księgi handlowe. Rozważam pominięcie w księgach rachunkowych ewidencji magazynowej materiałów. W zamian za to materiały byłyby odpisywane w koszty w momencie zakupu, a następnie, nie później niż na dzień bilansowy, inwentaryzowane i wyceniane oraz dokonywana byłaby korekta kosztów o wartość ustalonego stanu.

PROBLEM

1. Czy takie rozwiązanie z punktu widzenia ustawy o rachunkowości jest prawidłowe?

2. Jakie skutki w ustalaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób fizycznych spowoduje przyjęcie takiego sposobu ewidencji materiałów?

RADA

1. Odpisywanie w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu, połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów i ich wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu nie później niż na dzień bilansowy, jest jedną z metod prowadzenia ksiąg pomocniczych. Jednak jest to metoda uproszczona, której stosowanie powinno być uzależnione od tego, jak wpływa na rzetelność i jasność danych przedstawiających sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy. Zazwyczaj w przedsiębiorstwach produkcyjnych taka metoda nie znajduje zastosowania, gdyż fakt, że zapas materiałów nie jest objęty ewidencją bilansową, powoduje trudności w zapewnieniu kontroli przychodów i rozchodów materiałów, ustaleniu wartości i ilości materiałów według asortymentów, a także rozliczeniu osób odpowiedzialnych za powierzone mienie.

2. Przepisy podatkowe nie wskazują jednoznacznie, czy inwentaryzacja i korekta kosztów o wartość stanu raz do roku (ustawa o rachunkowości nakazuje dokonać inwentaryzacji nie później niż na dzień bilansowy) są wystarczające dla ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Najnowsze interpretacje podatkowe wskazują, że nie trzeba co miesiąc sporządzać inwentaryzacji, by prawidłowo ustalić miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ponieważ jednak funkcjonują również odmienne stanowiska organów podatkowych w tej kwestii, wskazane jest wystąpienie do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00