Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-09-18

Kiedy trzeba korygować VAT odliczony przy nabyciu środków trwałych

System VAT umożliwia podatnikom nabywającym towary w celu wykonywania czynności opodatkowanych odliczenie podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Już czytając ten przepis, można zauważyć, że podatnik ma możliwość odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w sytuacji, w której wykorzystuje dany towar (rzecz) do działalności opodatkowanej VAT. Jeśli więc towar nie jest wykorzystywany w określonym celu, nie istnieje prawo do odliczenia VAT.

W odniesieniu do sytuacji, w której już przy nabyciu określonej rzeczy podatnik wie, że nie będzie wykorzystywał nabywanego przedmiotu do czynności opodatkowanych, wykluczenie prawa do odliczenia nie budzi większych kontrowersji i związanych z tym problemów technicznych. Jednak wątpliwości zaczynają się pojawiać w przypadkach, w których zmianie ulega sposób wykorzystywania rzeczy nabytych w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Problematyczne stają się takie kwestie, jak m.in.:

- okres, w którym powinna być dokonywana korekta,

- zdarzenia, które ją powodują,

- ewentualne przyczynienie się podatnika do utraty środka trwałego.

Poniżej przedstawione zostaną wybrane problemy, które mogą pojawić się w praktyce, a wiążą się z dokonywaniem korekt podatku naliczonego.

1. Czy trzeba korygować odliczony VAT w związku ze sprzedażą ulepszonego środka trwałego

PROBLEM

W mojej firmie (jednoosobowa działalność) posiadam ulepszony środek trwały (od ulepszeń dokonywałem odliczeń VAT) - maszynę produkcyjną. Zastanawiam się, czy w związku z jej sprzedażą powinienem dokonać korekty VAT naliczonego od dokonanych ulepszeń?

RADA

Jeśli transakcja sprzedaży ulepszonego środka trwałego będzie opodatkowana VAT, podatnik nie będzie zobowiązany do korekty VAT odliczonego od ulepszeń. Jeśli będzie ona zwolniona z VAT, wystąpi obowiązek dokonania korekty. Jeśli do ulepszenia środków trwałych doszło jeszcze pod rządami "starej" ustawy o VAT z 1993 r., podatnik w ogóle nie będzie zobowiązany do korekty odliczonego od ulepszeń podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00