Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-06-24

Jakie zmiany w urlopach macierzyńskich i rodzicielskich obowiązują od 17 czerwca 2013 r.

Od 17 czerwca 2013 r. pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, łącznie rocznego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Na urlop ten składają się: podstawowy urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni i urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni.

Podstawowy urlop macierzyński jest urlopem obowiązkowym, tzn. przysługuje on matce dziecka bez konieczności składania wniosku. Natomiast dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski są urlopami nieobowiązkowymi, z których mogą korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Zupełnie nowym urlopem, który dotychczas nie przysługiwał pracownikom, jest urlop rodzicielski.

Posłuchaj audycji RADIA INFOR PL "Urlop i zasiłek macierzyński" na www.inforfk.pl

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski przysługuje tylko wówczas, gdy pracownik wykorzysta cały urlop macierzyński zarówno podstawowy, jak i dodatkowy. Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Należy się on pracownikowi w wymiarze 26 tygodni bez względu na liczbę urodzonych dzieci podczas jednego porodu.

Z urlopu rodzicielskiego może korzystać matka dziecka, a także ojciec dziecka. Rodzicie mogą korzystać z tego urlopu jednocześnie (wówczas każde z nich może wykorzystać maksymalnie po 13 tygodni tego urlopu), jak też mogą się tym urlopem dzielić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00