Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-06-24

Opłata śmieciowa - zasady pobierania i naliczania, koszty podatkowe, ewidencja, VAT

Od 1 lipca 2013 r. zaczyna funkcjonować nowy system odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Z tą datą gminy zaczynają pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości i w zamian zapewniają świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Pobierana przez gminę opłata określana jest często jako podatek śmieciowy. Nowy system odbioru odpadów wprowadziła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej ustawa). Uproszczony schemat działania nowego systemu przedstawiamy na rysunku.

Posłuchaj audycji RADIA INFOR PL "Ustawa śmieciowa a firmy" na www.inforfk.pl

Rys. System odbioru odpadów od 1 lipca 2013 r.

infoRgrafika

1. Obowiązki właścicieli nieruchomości a opłata śmieciowa

Ustawa określa obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku. Po nowelizacji część z tych obowiązków w zakresie pozbywania się z nieruchomości odpadów przejęła gmina. Obowiązujący od 1 lipca 2013 r. system poboru opłaty śmieciowej nie zdjął jednak z właścicieli nieruchomości np. obowiązku uprzątnięcia z chodników błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy). Tylko jeżeli na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, to obowiązek jego uprzątnięcia spoczywa na podmiocie, który pobiera z tego tytułu opłaty.

1.1. Kto jest "właścicielem nieruchomości"

Należy wyjaśnić, że w rozumieniu ustawy właścicielem nieruchomości są także współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy). Przykładowo właścicielem jest zarówno lokator spółdzielczego mieszkania lokatorskiego, jak i właściciel mieszkania spółdzielczego typu własnościowego - ponieważ jeden i drugi ma tytuł prawny do władania mieszkaniem. Tak samo należy traktować właścicieli odrębnych lokali mieszkalnych, jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie wybrała zarządcy. Jedynym wyjątkiem przewidzianym przez przepisy jest wspólnota mieszkaniowa, w której wybrano zarząd. Wówczas osoba sprawująca zarząd wspólnotą mieszkaniową występuje w roli właściciela i składa deklarację w imieniu wszystkich członków wspólnoty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00