Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-07-19

Zmiana miejsca prowadzenia działalności - konsekwencje dla przedsiębiorcy

Obowiązki podatkowe

Z różnych przyczyn podatnicy decydują się na zmianę miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiana ta zwykle wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Poniżej przedstawiamy zestawienie obowiązków przedsiębiorców z tym związanych, a wynikających z przepisów podatkowych.

Zmiana właściwości organów podatkowych

Dla podatników prowadzących działalność gospodarczą najważniejszymi organami podatkowymi są organy podatkowe właściwe dla celów podatku dochodowego oraz dla celów podatku od towarów i usług (VAT). Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zmiana miejsca prowadzenia działalności oznacza zmianę właściwości tych organów podatkowych.

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie powoduje zmiany właściwości organów podatkowych, jeżeli nie jest związana ze zmianą:

● miejsca zamieszkania lub
● siedziby.

Spowodowane jest to tym, że w przypadku takich podatników o właściwości organów podatkowych nie decyduje miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, lecz miejsce zamieszkania lub adres siedziby (na podstawie art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej).

Nieco inaczej jest w przypadku VAT. Dla celów tego podatku właściwym organem jest, co do zasady, naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 3 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest tożsama ze zmianą "miejsca wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT", podatnikowi zmieni się naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach VAT.

PRZYKŁAD 1

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzi zakład szewski w Szczecinie, w mieście, w którym działa trzech "zwykłych" naczelników urzędów skarbowych. Miejsce zamieszkania podatnika znajduje się na obszarze, dla którego właściwy jest Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Szczecinie, zaś zakład podatnika znajduje się na obszarze, dla którego właściwy jest Naczelnik II Urzędu Skarbowego w Szczecinie. Podatnik zmienił lokal zakładu na położony na obszarze, dla którego właściwy jest Naczelnik III Urzędu Skarbowego w Szczecinie. W tej sytuacji:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00