Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-02-15

Jak rozliczyć zakup towaru od dostawcy z innego kraju UE

U niemieckiego dostawcy zamówiliśmy maszynę o wartości 36 125 euro. Niemiecki podatnik 6 listopada 2012 r. wystawił fakturę zaliczkową na kwotę 7000 euro na poczet zakupu maszyny. Zaliczka została wpłacona 8 listopada 2012 r. Wystawiona faktura zaliczkowa nie spowodowała powstania obowiązku podatkowego, ponieważ była wystawiona przed terminem otrzymania zaliczki. 10 stycznia 2013 r. niemiecki kontrahent wystawił fakturę końcową na kwotę 29 125 euro (36 125 - 7000 euro). Jak rozliczyć nabycie wewnątrzwspólnotowe maszyny? Jakie kursy zastosować do przeliczenia zakupu na złote? W jakim okresie rozliczyć zakup maszyny w informacji podsumowującej? Kiedy przyjąć towar do magazynu i w jakiej kwocie?

PROBLEM

RADA

Otrzymana faktura zaliczkowa nie powodowała powstania obowiązku podatkowego (od 1 stycznia 2013 r. żadna wpłata zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w WNT). Nabywca rozliczy zatem VAT od całej wartości nabycia dopiero w miesiącu, w którym powstanie obowiązek podatkowy dla dostawy maszyny dokonanej w ramach WNT. Za ten sam miesiąc uwzględnia transakcję w informacji podsumowującej. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Skutki wystawienia faktury zaliczkowej przez unijnego dostawcę

Do końca 2012 r. obowiązek podatkowy w WNT powstawał m.in. w związku z zapłatą całości lub części należności za towar, jeśli nastąpiła ona przed dostawą towaru w ramach WNT. Jak wynikało z art. 20 ust. 7 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r., obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, która potwierdza otrzymanie przez niego całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Jeżeli więc w 2012 r. polski podatnik wpłaciłby część lub całość należności przed dokonaniem dostawy towaru, będącego przedmiotem WNT, a kontrahent unijny wystawił z tego tytułu fakturę zaliczkową, to obowiązek podatkowy powstawałby z dniem wystawienia tej faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00