Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-07

Użytkowanie wieczyste i opłaty roczne w obrocie cywilnoprawnym

Od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste można się odwołać

Posiadam działkę w użytkowaniu wieczystym. Otrzymałem pismo z gminy wypowiadające dotychczasową opłatę za użytkowanie i ustanawiające nową - wyższą. Podwyżka jest rozłożona na trzy lata i sięga kilkuset procent. Czy gmina miała prawo tak znacznie podwyższyć opłatę? Czy mogę się bronić przed tą podwyżką?

PROBLEM

RADA

Tak, nowa stawka opłaty z tytułu użytkowania wieczystego użytkowanej przez Pana nieruchomości gruntowej może przekraczać kilkukrotnie starą. Zgodne z prawem jest także rozłożenie tej podwyżki na okres 3 lat. Ponieważ jednak uważa Pan, że podwyżka jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, ma Pan prawo złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego o ustalenie zasadności takiej, a nie innej podwyżki.

UZASADNIENIE

Koniec roku to czas, kiedy władze gmin lub starostwa przysyłają użytkownikom wieczystym wypowiedzenie opłat za użytkowanie wieczyste w dotychczasowej wysokości. Organ, który zamierza zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia roku poprzedzającego. Jednocześnie z wypowiedzeniem powinien też przesłać ofertę przyjęcia nowej wysokości opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00