Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-11-16

Podatkowe skutki dziedziczenia - prawa i obowiązki spadkobiercy

Dziedziczenie majątku może oznaczać konieczność zapłaty przez spadkobierców podatku od spadków i darowizn. Co prawda spadkobiercy będący członkami najbliższej rodziny spadkodawcy mogą być zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku, ale muszą dopełnić w tym celu określonych formalności.

Obowiązki wynikające z ustawy o podatku od spadków i darowizn to niejedyne obciążenia podatkowe spadkobierców. Z przepisów Ordynacji podatkowej wynika bowiem, że spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki spadkodawcy. Mogą być zatem obowiązani do zapłaty podatku obciążającego spadkodawcę.

W opracowaniu przedstawiamy omówienie zasad rozliczenia spadkobiercy z urzędem skarbowym z tytułu podatku od spadków i darowizn. Prezentujemy na przykładach sposób wypełnienia formularzy SD-Z2 i SD-3. Wyjaśniamy również, jakie prawa i obowiązki nakładają na spadkobierców przepisy Ordynacji podatkowej.

Rozliczenie spadkobiercy z urzędem skarbowym

W związku z odziedziczeniem majątku spadkobierca jest zobowiązany do dokonania rozliczenia z urzędem skarbowym z tytułu podatku od spadków i darowizn. Przyjrzyjmy się zatem, na kim ciąży obowiązek zapłaty podatku, kto może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania oraz jakie dokumenty należy w związku z dziedziczeniem złożyć do urzędu skarbowego.

1. Kiedy spadkobierca zapłaci podatek od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn, z wyjątkiem przypadków omówionych w punkcie 1.2. Kiedy spadkobierca może skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn, płaci podatnik, który nabył:

● własność rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu dziedziczenia (art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn), jak również

● własność rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku był on obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00