Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-10

Jak przygotować się na zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2016 r.

Wprowadzone od 1 stycznia 2016 r. zmiany w podatkach i opłatach lokalnych wpłyną w wielu przypadkach na sposób opodatkowania i wysokość podatków. W opracowaniu przedstawiamy, na czym polegają te zmiany i jak podatnicy podatków lokalnych powinni się na nie przygotować. W opracowaniu pominięto zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) niedotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zmiany w podatku od nieruchomości

Współwłaściciele zapłacą wyższy podatek od nieruchomości (art. 3 ust. 5 upol)

Od 1 stycznia 2016 r. w przypadku wyodrębnienia własności lokali obowiązek dotyczący podatku od gruntu oraz od części budynku, stanowiących nieruchomość wspólną, ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej. Tym samym właściciele wyodrębnionych lokali odpowiadają za zobowiązania podatkowe w zakresie określanym przez ich udział w nieruchomości wspólnej, a nie jak obecnie w zakresie określanym jako stosunek powierzchni użytkowej ich lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku.

W praktyce nowe brzmienie przepisu umożliwia objęcie podatkiem całej powierzchni stanowiącej współwłasność istniejącą w związku z odrębną własnością lokali.

Podatnicy posiadający lokale mieszkalne lub użytkowe powinni przygotować się na zwiększenie swoich obciążeń podatkowych. Przypomnijmy, że do końca 2015 r. podatnicy w liczniku ułamka, według którego wylicza się ciążący na właścicielach lokali obowiązek podatkowy, uwzględniają powierzchnię użytkową lokalu. Z kolei w mianowniku tego ułamka należy uwzględnić powierzchnię użytkową całego budynku. Powierzchnia użytkowa budynku lub jego części jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach (uważa się za nie także garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe), z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (art. 1a ust. 1 pkt 5 upol). Taki sposób liczenia powierzchni podlegających opodatkowaniu prowadził w konsekwencji do zmniejszenia rzeczywistej powierzchni użytkowej budynku podlegającej opodatkowaniu. Przepis art. 3 ust. 5 upol w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r. powodował, że podatnik, który wyodrębnił lokal w budynku, zmniejszał swoje zobowiązanie podatkowe. W szczególności na takim sformułowaniu przepisu korzystały np. centra handlowe czy biurowce. Wyodrębnienie lokalu oznaczało, że płaciło się niższy podatek od części wspólnej budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00