Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-23

Jak rozliczyć sprzedaż usługi budowlanej wraz z materiałami budowlanymi, świadczonej w innym kraju UE

Polscy podatnicy, którzy w państwach Unii Europejskiej prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu robót budowlanych, dość często spotykają się z problemami dotyczącymi podatkowego rozliczenia materiałów budowlanych dostarczanych przez nich na zagraniczny plac budowy i tam zużywanych podczas wykonywania tych robót. Taka czynność może być bowiem potraktowana jako dostawa towaru wraz z montażem albo jako usługa. Każda z nich ma swoją specyfikę rozliczenia w VAT.

Jeżeli podatnik wraz z usługą budowlaną zapewnia materiały budowlane, to sposób opodatkowania takiej transakcji może być rozpatrywany zasadniczo w dwóch wariantach, a mianowicie jako:

● dostawa towarów instalowanych lub montowanych podlegająca opodatkowaniu w kraju, w którym towary są instalowane lub montowane (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT),

● świadczenie usługi budowlanej (art. 28e ustawy o VAT) oraz dostawa towarów.

Kiedy mamy do czynienia z usługą, a kiedy z dostawą

O zastosowaniu konkretnego wariantu opodatkowania przesądza element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący. Przepisy ustawy o VAT, poza ogólną definicją dostawy towarów i świadczenia usług, nie zawierają dodatkowych, szczegółowych wskazówek, które pomogłyby w ustaleniu, w jakich okolicznościach dana czynność, obejmująca dostawę towarów (np. materiałów budowlanych) i świadczenie usług (np. usług budowlanych), może zostać uznana za dostawę towarów, a w jakich - za świadczenie usług. Pomocne w tym zakresie jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, z którego wynika, że jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów i ich montażu, dla określenia, czy ma on do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług, zasadnicze znaczenie ma określenie głównego elementu (czynności) transakcji. Główny element (czynność) transakcji to ten, który ma przeważające znaczenie dla nabywcy świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00