Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2020-10-19

Oznaczenia w ewidencji VAT – w odpowiedziach na pytania

Stosowanie wymaganych od 1 października 2020 r. nowych oznaczeń w ewidencji VAT oraz kodów w JPK_VAT sprawia podatnikom wiele problemów. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania tych oznaczeń.

1. Czy zakup usługi prowadzenia PKPiR trzeba oznaczyć GTU_12

 

Problem
Czy otrzymaną fakturę od podatnika zwolnionego z VAT za prowadzenie PKPiR oraz dokumentację pracowniczą należy zaznaczyć w zakupach jako usługi niematerialne GTU_12?
 
Rada
Nie, do nabywanych usług oznaczenia GTU nie są stosowane.
 
Uzasadnienie
Z dniem 1 października 2020 r. wprowadzony został obowiązek wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń liczbowych 01-13 dotyczących niektórych towarów i usług (zob. § 10 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług). Podobne oznaczenia (symbole GTU_01 do GTU_13) powinny być wykazywane w nowym pliku JPK_VAT.
Oznaczenia GTU muszą być stosowane wyłącznie do oznaczania sprzedaży dokonywanej przez podatników (o ile jest to sprzedaż określonych przepisami towarów i usług). Oznaczenia te nie są nigdy stosowane do oznaczania dokonywanych przez podatników zakupów. Dotyczy to nawet zakupów skutkujących pojawieniem się u nabywcy podatku VAT należnego, tj. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Jak czytamy w jednej z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania dotyczące nowego pliku JPK_VAT:
MF
(...) kody grup towarów i usług służące do oznaczania w nowym JPK_VAT z deklaracją pozycji w ewidencji sprzedaży (od GTU_01 do GTU_13), nie mają zastosowania do nabyć, które u podatnika będącego nabywcą, skutkują zapisami po stronie sprzedażowej (np. WNT czy import usług).
Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji nie ma potrzeby stosowania oznaczenia GTU. Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że usługa jest nabywana od podatnika zwolnionego z VAT (nie jest to okoliczność istotna z punktu widzenia stosowania oznaczenia GTU).
 
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00