Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-10-19

BILANS 2020! Jak prawidłowo kompensować niedobory i nadwyżki towarów

 

 

Problem

Spółka prowadzi ilościowo-wartościową ewidencję towarów, wyceniając je w cenach zakupu. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono zarówno nadwyżki, jak i niedobory towarów. Decyzją kierownika jednostki, na wniosek komisji inwentaryzacyjnej, część niedoborów uznano za zawinione. Pozostałe niedobory uznano za powstałe z przyczyn niezależnych od osoby odpowiedzialnej. Czy możemy skompensować nadwyżki z niedoborami? Jak ująć w księgach rachunkowych te zdarzenia?

 

Rada

Nadwyżki z niedoborami można skompensować tylko pod warunkiem, że dotyczy to podobnych artykułów, zbliżonych do siebie cechami zewnętrznymi (np. kształt, kolor, przeznaczenie itp.) lub znajdujących się w bardzo podobnych opakowaniach. Kompensacie podlegają tylko niedobory niezawinione. Służą do tego konta „Rozrachunki z tytułu niedoborów” i „Rozrachunki z tytułu nadwyżek”. Różnicę powstałą po skompensowaniu należy odnieść na konto pozostałych kosztów operacyjnych (niedobór) lub pozostałych przychodów operacyjnych (nadwyżka). W przypadku niedoborów zawinionych ich równowartością obciążany jest pracownik. W takim przypadku korekty wymaga VAT odliczony przy zakupie towarów będących niedoborami.
 

Uzasadnienie

Inwentaryzacja towarów przeprowadzana jest drogą spisu z natury (odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach - zob. artykuł pt. „Epidemia może być przyczyną przeprowadzenia inwentaryzacji w drodze weryfikacji -

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00