Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-07-01 info
Artykuł aktualny
do 2023-07-01 info
Data publikacji: 2022-08-17

Crowdfunding – jakie wywołuje skutki podatkowe

Nowe technologie spowodowały, iż coraz więcej osób poszukuje funduszy na swoje przedsięwzięcia w internecie. Jedną z najpopularniejszych form jest crowdfunding. To alternatywna forma pozyskiwania kapitału w internecie, z której korzystają zarówno osoby fizyczne prywatnie, jak i przedsiębiorcy. Takie pozyskanie kapitału nie zawsze jest obojętne podatkowo.

Crowdfunding może być określony jako metoda zdobywania środków na finansowanie projektów poprzez zbiórki publiczne. Zbiórki te odbywają się w serwisach internetowych. Osoby decydujące się na wsparcie danego projektu mogą całkowicie dobrowolnie decydować o jego wsparciu, nie będąc przy tym zobowiązane do zadeklarowania wsparcia w określonej minimalnej kwocie. Z tego punktu widzenia finansowanie społecznościowe jest alternatywą dla klasycznego finansowania w oparciu o kapitał inwestora bądź wspólników spółki posiadającej osobowość prawną. Istotną różnicą pomiędzy finansowaniem przez inwestora a finansowaniem społecznościowym jest to, że inwestor w sposób trwały lokuje swoje pieniądze i jest do ich przekazania w sposób prawny zobowiązany (np. na podstawie umowy spółki), natomiast finansowanie społecznościowe jest całkowicie dobrowolne i następuje w wielkości wybranej przez zainteresowanego.

Obecnie możemy wyróżnić następujące typy finansowania społecznościowego: crowdfunding donacyjny (głównie zbiórki charytatywne), crowdfunding udziałowy (użytkownicy w zamian za wpłatę otrzymują część udziałów w przedsięwzięciu), crowdfunding dłużny (pożyczki społecznościowe z obowiązkiem zwrotu) czy też crowdfunding oparty na przedsprzedaży.

Crowdfunding donacyjny

Crowdfunding (czyli tzw. finansowanie społecznościowe) to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana (przez osoby zainteresowane danym projektem).

Ponieważ crowdfunding jest nową formą pozyskiwania kapitału, nie został on uregulowany w prawie cywilnym. W praktyce zazwyczaj finansujący nie otrzymuje w zamian żadnej gratyfikacji. Tym samym taki system pozyskiwania kapitału jest formą darowizny. Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00