Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 23-09-2023
Artykuł aktualny
na dzień 23-09-2023
Data publikacji: 2022-08-18

Jak rozliczyć koszty podatkowe przy zbyciu nieściągalnej wierzytelności – wyrok NSA

Zbywając wierzytelność odpisaną poprzednio w koszty jako nieściągalną, podatnik powinien dokonać korekty kosztów podatkowych w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiło zbycie wierzytelności, polegającej na wyzerowaniu kosztu związanego z nieściągalnością wierzytelności. W miejsce tego podatnik może rozpoznać koszt podatkowy związany ze zbyciem wierzytelności (wyrok NSA z 19 maja 2022 r., sygn. akt II FSK 2502/19).

Stan faktyczny

Spółka z o.o. świadczy usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Udziela pożyczek krótkoterminowych i ratalnych na odległość. Oferta spółki skierowana jest do osób fizycznych, które rejestrują się na jej stronie internetowej i tam składają wnioski o pożyczkę. Spółka rozpoznaje przychód należny z tytułu prowizji w dacie wykonania usługi, za którą uznaje moment udzielenia pożyczki.

W przypadku nieuregulowania przez pożyczkobiorcę należności w terminach określonych w umowie oraz upływu określonego czasu spółka dokonuje odpisania wierzytelności jako nieściągalnych, stosując art. 16 ust. 1 pkt 25 ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00