Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-04-24

Ulga na złe długi i korekta odliczonego VAT

Zmiana od 1 stycznia 2013 r. zasad rozliczania ulgi na złe długi i korekty odliczonego VAT wprowadziła duże zamieszanie. Nowych zasad rozliczeń i korekty nie stosujemy do wszystkich wierzytelności, lecz tylko do tych, które powstały 4 sierpnia 2012 r. i później (czyli 4 sierpnia 2012 r. lub później minął termin płatności). Do pozostałych wierzytelności stosujemy zasady obowiązujące do 31 grudnia 2012 r. Niektóre regulacje nie uległy zmianie. Dlatego prezentując stanowiska organów podatkowych, wskazujemy, jakich wierzytelności dotyczyło pytanie podatnika (kiedy powstały).

Czy wierzyciel, którego wierzytelność zostanie zaspokojona z masy upadłościowej dłużnika, ma obowiązek ponownie wykazać VAT

Wierzyciel, którego wierzytelność zostanie zaspokojona z masy upadłościowej dłużnika, czyli otrzyma on całość lub część należności, a wcześniej skorzystał z ulgi na złe długi, będzie miał obowiązek ponownie wykazać podatek należny. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2013 r. (sygn. IPTPP2/443-1016/12-2/AW), której fragment prezentujemy poniżej.

Organ podatkowy odpowiadał na pytanie dotyczące wierzytelności powstałych przed 4 sierpnia 2012 r., w przypadku których ulgę na złe długi rozliczamy według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. Stanowisko to jest jednak aktualne również dla wierzytelności powstałych 4 sierpnia 2012 r. i później, w przypadku których ulgę na złe długi rozliczamy według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. Przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie.

Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00