Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-01-23

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usług udzielania licencji

Kupiliśmy od niemieckiego kontrahenta licencję na program komputerowy (od stycznia 2014 r. do stycznia 2015 r.). Faktura została wystawiona 8 stycznia 2014 r. Płatność uiściliśmy kartą kredytową 3 stycznia, lecz fizyczne "ściągnięcie" pieniędzy z naszego rachunku nastąpiło później (trwa to kilka dni). Transakcję rozpoznajemy jako import usług. Kiedy rozpoznać obowiązek podatkowy i jaki kurs przeliczeniowy zastosować?

PROBLEM

RADA

W Państwa sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstał 3 stycznia 2014 r. W konsekwencji kursem przeliczeniowym dla celów VAT jest kurs (ogłoszony przez Narodowy Bank Polski lub Europejski Bank Centralny) z 2 stycznia 2014 r. Jednak organy podatkowe reprezentują inne stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji - jak wynika z treści pytania - nabyli Państwo usługę licencji na użytkowanie programu komputerowego. Zakup został dokonany u kontrahenta niemieckiego, w konsekwencji jest to dla Państwa import usług.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Do końca 2013 r. obowiązywały przepisy określające szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług (art. 19 ust. 19-19b ustawy o VAT w brzmieniu wówczas obowiązującym). Obecnie takich przepisów nie ma. To powoduje, że obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego dla świadczenia usługi będącej przedmiotem importu. Wyjątek stanowią przepisy art. 19a ustawy o VAT przewidujące szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego dla świadczenia usług. Przepisy te nie mają jednak zastosowania do usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, stanowiących import usług. Zastrzeżenie to nie ma w przedstawionej sytuacji zastosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00