Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-23

Faktury w procedurach szczególnych

Przepisy o VAT, obok zasad ogólnych, przewidują także szczególne procedury rozliczania podatku. Nowością jest rozszerzenie katalogu czynności udokumentowanych fakturą oznaczoną wyrazami "metoda kasowa". W 2014 r., oprócz sprzedaży dokonanej przez małego podatnika, oznaczoną w ten sposób fakturą są dokumentowane również czynności wymienione w art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy, z wyjątkiem czynności zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy. Jest to najistotniejsza zmiana w procedurach szczególnych. Poza tym sposób dokumentowania tych transakcji, w porównaniu z poprzednim rokiem, nie uległ większym zmianom.

1. Faktury wystawiane przez podatników rozliczających VAT metodą kasową

Do 31 grudnia 2013 r. otrzymanie faktury z wyrazami "metoda kasowa" oznaczało, że nabywca dokonał zakupu od tzw. małego podatnika rozliczającego VAT metodą kasową na podstawie art. 21 ustawy. Od 1 stycznia br. otrzymanie oznaczonej w ten sposób faktury potwierdza nie tylko ten zakup. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy obowiązek zamieszczenia na fakturze wyrazów "metoda kasowa" dotyczy dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy.

Dlatego od 1 stycznia 2014 r. faktura oznaczona wyrazami "metoda kasowa" dotyczy:

● dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu:

a) wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu,

b) przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie,

c) dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, o której mowa w art. 18 ustawy,

d) świadczenia na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury, usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00