Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-05-28

Jak rozliczać i dokumentować dodatkowe koszty przenoszone na klienta lub pracownika

Prawie każdy przedsiębiorca (podatnik) spotkał się z sytuacją, gdy "przenosił" koszty na inny podmiot (podatnika lub osobę prywatną), którego te koszty faktycznie dotyczyły. Jeśli brać pod uwagę skutki w VAT, to obciążanie kosztami wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Wówczas bowiem trzeba podjąć decyzję, czy obciążenie kontrahenta kosztami powinno nastąpić poprzez ich refakturowanie, które podlega opodatkowaniu VAT i należy je udokumentować fakturą, czy też stanowi ono jedynie zwrot poniesionych kosztów, który pozostaje poza zakresem VAT i wymaga potwierdzenia dokumentem innym niż faktura (z reguły notą księgową).

Z art. 29a ust. 1 i ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej:

● z wyjątkiem kwoty podatku,

● włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Tak ustaloną podstawę opodatkowania powiększa się ewentualnie o koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT).

Jest to podstawowa zasada, którą może kierować się każdy sprzedawca, gdy obciąża kupującego dodatkowymi kosztami. W niektórych przypadkach może skorzystać z innej opcji, tj. refakturowania lub obciążenia kosztami.

Zasadnicza różnica między refakturowaniem a zwrotem kosztów sprowadza się do tego, że w pierwszym przypadku następuje świadczenie usługi przez podmiot refakturujący, w drugim - nie występuje świadczenie usługi ze względu na brak stosunku zobowiązaniowego, natomiast obciążenie kosztami ma prowadzić, w uproszczeniu, jedynie do odzyskania pieniędzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00