Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-15

1. Ocena efektywności gospodarowania na podstawie cash flow - część 1

Klasyczne mierniki sytuacji finansowej firmy, o których piszemy często w działach finansowych „BRIF”, bazują najczęściej na danych pochodzących z bilansu i rachunku zysków i strat. Sprawozdania te sporządza się według zasady memoriału. Dlatego dla pełnej i obiektywnej oceny sytuacji przedsiębiorstwa warto te wskaźniki uzupełnić analizą opartą na przepływach pieniężnych.

O właściwościach i zasadach sporządzania rachunku przepływów pieniężnych pisaliśmy w kilku poprzednich numerach naszego Biuletynu. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych prezentuje:

l wielkość i źródła pochodzenia środków pieniężnych oraz

l kierunki ich wykorzystania w działalności firmy.

Na podstawie danych ze sprawozdania można szacować strumienie pieniężne dopływające do firmy i odpływające z niej, a także badać mechanizmy powodujące zmianę sytuacji finansowej w kolejnych okresach sprawozdawczych. Jest to zatem jedno z najlepszych narzędzi badania sytuacji finansowej oraz jej zmian w czasie.

Analityk określa i interpretuje zmiany bezwzględne, które wyraża się w kwocie przyrostu lub zmniejszenia przepływów. Ponadto bada zmiany względne - w postaci wskaźników dynamiki - i ocenia tendencje ukształtowane w poprzednich okresach sprawozdawczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00