Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-01

1. Analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa na bazie sprawozdania z przepływów pieniężnych - część 2

W poprzednim numerze „BRIF” opisywaliśmy wartość poznawczą rachunku cash flow oraz przydatność płynących z niego informacji potrzebnych do prawidłowej oceny kondycji finansowej firmy. Poniżej przedstawiamy sposób kontrolowania tej kondycji za pomocą bazujących na danych rachunku przepływów pieniężnych wskaźników wydajności oraz wystarczalności gotówkowej.

Ocena wielkości nadwyżki pieniężnej z działalności operacyjnej, inwestycyjnej czy finansowej nie powinna ograniczać się tylko do obserwacji zmian kwoty nadwyżek występujących w kolejnych okresach sprawozdawczych. Aby móc przewidzieć skutki podejmowanych decyzji finansowych, należy dodatkowo posłużyć się:

l wskaźnikami wydajności gotówkowej,

l wskaźnikami wystarczalności gotówkowej.

We wskaźnikach tych wykorzystuje się w charakterze miernika saldo przepływu strumieni pieniężnych z działalności operacyjnej. Mierniki te stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznej analizy finansowej, opartej na danych pochodzących z bilansu i rachunku zysków i strat. W obu tych grupach wskaźników wykorzystuje się w charakterze miernika saldo przepływu strumieni pieniężnych z działalności operacyjnej (cash flow I stopnia - patrz pierwsza część artykułu). Przy wyznaczaniu wskaźnika dla krótkiego okresu wielkość salda przepływu strumieni pieniężnych przyjmuje się w postaci odczytanej ze sprawozdania z przepływów pieniężnych. Natomiast obserwacja zjawisk w dłuższych okresach (analiza dynamiczna) wymaga dyskontowania rozmiarów tego salda.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00