Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-24
Data publikacji: 2023-03-24

Porozumienie o pracy zdalnej można wypowiedzieć

Od 7 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy o pracy zdalnej i okazjonalnej pracy zdalnej. Decydując się na tę formę pracy w instytucjach administracji publicznej, w tym samorządowej, warto zadbać o uregulowanie procedury ewentualnego wypowiedzenia porozumienia o pracy zdalnej z przedstawicielami pracowników, w przypadku zmiany okoliczności towarzyszących wprowadzeniu pracy zdalnej.

Zasady wykonywania pracy zdalnej określa się m.in. w porozumieniu między pracodawcą i związkami zawodowymi lub w regulaminie. Materię, którą mają regulować te dokumenty, określa nowy art. 6720 § 1 Kodeksu pracy (dalej: k.p.). Przepis tworzy tu katalog otwarty, gdyż zawiera zwrot "w szczególności" - i wymienia m.in.:

  • grupę lub grupy pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną,
  • zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej i ustalania ekwiwalentu,
  • zasady kontroli wykonywania pracy zdalnie przez pracownika.

W takich dokumentach powinny się znaleźć także zapisy o procedurze zmiany zasad pracy zdalnej przyjętej u pracodawcy, takie jak: „Każda ze stron porozumienia ma prawo je wypowiedzieć z terminem wypowiedzenia wynoszącym 30 dni”, „Pracodawca zastrzega sobie prawo do uchylenia regulaminu” itp.

Kodeks pracy nie reguluje tych kwestii. Nie powinno się jednak wyciągać z tego wniosku, że dokumenty nie mogą zawierać tego typu zapisów. Dziś, kiedy praca zdalna dopiero wchodzi w życie, wydają się one niepotrzebne. Ale w przyszłości pracodawca może podjąć decyzję o konieczności zmiany zasad przyjętych w 2023 roku i określić je na nowo. Wtedy brak takich zapisów może spowodować konflikt z pracownikami broniącymi poprzednich zasad jako praw nabytych.

(INFORLEX/GSiA)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00