Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-31
Data publikacji: 2023-03-31

PIT 2022 - rozliczenie jako samotny rodzic

Podatniczka ma 2 nieletnich dzieci. Są to dzieci pochodzące z pierwszego związku małżeńskiego, zaś ojciec dzieci nie żyje. W czerwcu 2022 r. podatniczka ponownie wyszła za mąż i z obecnym mężem nie posiada żadnych wspólnych dzieci. Obecny mąż również nie utrzymuje dzieci podatniczki. Nie przysługuje im rozliczenie wspólne. Czy w związku z tym podatniczka może rozliczyć się jako matka samotnie wychowująca dzieci?

Przeczytaj także:

Prawo do rozliczenia się z podatku dochodowego wspólnie z małoletnimi dziećmi przysługuje między innymi rodzicowi będącemu wdową lub wdowcem, który samotnie wychowuje małoletnie dzieci.

Przepisy umożliwiające osobie samotnie wychowującej dzieci w danym roku podatkowym zostały ustanowione w celu umożliwienia tej osobie preferencyjnego rozliczenia z podatku dochodowego. W przepisach PDOF nie ma mowy o tym, że osoba chcąca się rozliczyć wspólnie z dziećmi musi przez cały rok posiadać status wdowy lub wdowca. Jest w nich bowiem jedynie mowa o samotnym wychowywaniu dzieci w roku podatkowym.

Matka małoletnich dzieci, do dnia zawarcia nowego związku małżeńskiego w czerwcu 2022 roku, była wdową, która samotnie wychowywała małoletnie dzieci. Stąd też, w przekonaniu autora odpowiedzi, skoro przepisy PDOF dotyczące wspólnego rozliczeniu podatku z dziećmi nie zawierają warunku całorocznego pozostawania w stanie wdowieństwa, to matka ma prawo do skorzystania preferencyjnego rozliczenia się z podatku dochodowego, ponieważ w roku 2022 samotnie wychowywała dzieci.

Marian Szałucki

 Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00