Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-03
Data publikacji: 2024-06-03

Ostatni moment na wniosek o zwrot składki zdrowotnej za 2023 rok

3 czerwca 2024 r. mija termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeżeli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku - przypomina ZUS.

Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne rozliczenia >>>

Składka zdrowotna w 2024 r. - jak wyliczyć składkę po wznowieniu działalności >>>

20 maja br. minął termin w którym przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym składali roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Roczne rozliczenie musieli również sporządzić płatnicy składek, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych.

Nadpłata składki zdrowotnej - do kiedy wniosek

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej okazało się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi przysługuje jej zwrot – chyba, że płatnik ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek będzie dostępny w widoku Dokumenty i wiadomości, w sekcji Dokumenty robocze.

We wniosku trzeba wskazać jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS. Wniosek należy wysłać do ZUS przez PUE – najpóźniej do 3 czerwca 2024 r.

Ważne

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R) należy zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca 2024 r. Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia br. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek.

Gdy płatnik nie złoży wniosku

Jeżeli płatnik składek nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, przy braku zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, kwota nadpłaty zostanie przez ZUS rozliczona na koncie płatnika składek do końca roku, w którym upływa termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, posiadająca nadpłatę z tytułu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej i nieposiadająca zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może pomniejszyć wpłatę składek na rachunek składkowy o kwotę nadpłaty, jednak nie wcześniej niż po bezskutecznym upływie terminu, w którym dopuszczalne jest złożenie wniosku o jej zwrot tj. po 3 czerwca 2024 roku.

Ważne

Płatnik składek otrzyma zwrot nadpłaty składki na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Natomiast w sytuacji, gdy z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik miał obowiązek uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 20 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę, jeśli przekraczają kwotę 42,42 zł, a od 1 lipca kwotę 43 zł.

Informacja prasowa ZUS

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

MK 5/2024 r.

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00