Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-06-11
Data publikacji: 2024-06-11

Obowiązkowy KSeF dla przedsiębiorców od 1 lutego 2026 roku

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku dla wszystkich podatników. 10 czerwca 2024 roku została opublikowana nowelizacja ustawy o VAT, która przesuwa termin wdrożenia KSeF. Ustawa przesuwa również na 1 sierpnia 2026 r. wejście w życie innych obowiązków związanych z e-fakturowaniem m.in. nakładania kar za niestosowanie KSeF i obowiązku podawania numeru KSeF w poleceniach przelewu, a także zakazu wystawiania faktur przy użyciu kas fiskalnych. 

Jak wdrożyć KSeF w biurze rachunkowym >>>

Kawa z Inforlex. KSeF a klienci biura rachunkowego >>>

Nowy termin obowiązkowego KSeF

Ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw został wprowadzony obowiązek wystawiania faktur w KSeF (obowiązek e-fakturowania), od dnia 1 lipca 2024 r. W pierwszej kolejności, tj. od 1 lipca 2024 r., mieli nim zostać objęci podatnicy czynni VAT, a następnie (od 1 stycznia 2025 r.) podatnicy zwolnieni z VAT. Od 1 lipca 2024 r. miał także wejść w życie obowiązek podawania numeru KSeF w przelewach za faktury w transakcjach między podatnikami VAT czynnymi, w tym w transakcjach objętych mechanizmem podzielonej płatności.

W związku ze zdiagnozowanymi podczas audytu problemami dotyczącymi wydajności systemu zdecydowano o odroczeniu terminu wdrożenia KSeF.

Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852) wprowadza nową datę wprowadzenia obowiązku fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Fakturowania. Nowelizacja wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.

Ważne

Nowelizacja wprowadza obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. od 1 lutego 2026 r. Resort finansów zapowiada, że kolejny projekt będzie dotyczył etapowego wdrażania KSeF - od. 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 roku.

W związku z przesunięciem daty wejścia w życie obowiązku fakturowania za pomocą KSeF ustawa przewiduje również odpowiednie odroczenie innych terminów związanych z wdrożeniem systemu, tj.:

  • okresu przejściowego dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej,
  • odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,
  • odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF,
Ważne

Dodatkowe odroczenia zawarte w ustawie obejmą półroczny okres przejściowy (od 1 lutego 2026 r. do 31 lipca 2026 r.) - powyższe obowiązki wejdą w życie od 1 sierpnia 2026 roku.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00