Doradcy podatkowi mają prawo do tajemnicy zawodowej
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandardowych schematów podatkowych - wyjaśnił resort finansów w interpretacji ogólnej z dnia 5 marca 2025 roku. Doradca może nie zgłaszać MDR do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ale powinien wówczas powiadomić inne podmioty o takim obowiązku.
Doradcy podatkowi będą zwolnieni z obowiązku raportowania MDR »»»
23 lipca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy Ordynacji podatkowej, które zobowiązują doradców podatkowych do raportowania organom skarbowym tzw. schematów podatkowych (MDR) za niezgodne z Konstytucją. Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów w obszarze schematów podatkowych (MDR), w tym dotyczących „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, aby wykluczyć niepewność prawną podmiotów w tym zakresie, Minister Finansów wydał interpretację ogólną.
Jak informuje resort finansów, interpretacja ogólna została wydana w związku z dwoma wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wynikało z nich , że w Polsce w sprawach MDR na tajemnicę zawodową mogą się powołać wyłącznie adwokaci i radcowie prawni.
Tajemnica zawodowa doradców podatkowych - interpretacja ogólna MF
W interpretacji Minister Finansów wskazał, że osoby, które z racji wykonywanego zawodu mogą (zgodnie z prawem krajowym) reprezentować swoich klientów przed sądami, nie mają obowiązku – ze względu na tajemnicę zawodową - raportowania schematu podatkowego do administracji skarbowej. To oznacza, że na gruncie polskich przepisów, takie uprawnienie przysługuje nie tylko adwokatom i radcom prawnym, ale też doradcom podatkowym i rzecznikom patentowym. Jednocześnie te grupy są zobligowane do tego, żeby poinformować swoich zleceniodawców o skorzystaniu z takiej możliwości. Wówczas schemat zgłaszają korzystający lub podmioty ich wspomagające np. księgowi.
Zastąpienie obowiązku raportowania na rzecz powiadomienia przez wymienione zawody dotyczy jedynie schematów podatkowych niestandaryzowanych (schematu podatkowego innego niż schemat podatkowy standaryzowany).
W przypadku schematów podatkowych standaryzowanych – zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej – ich przekazanie nie stanowi naruszenia tajemnicy zawodowej. W takiej sytuacji, przekazujący informacje zgodnie z art. 86f § 2 Ordynacji podatkowej, nie przekazuje:
- danych podmiotów uczestniczących, mających uczestniczyć w schemacie podatkowym lub na które może mieć wpływ schemat podatkowy,
- danych innych podmiotów zobowiązanych do zaraportowania informacji o schemacie podatkowym.
Ponieważ kwestia „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” była również objęta objaśnieniami z 2019 r., Ministerstwo Finansów jednocześnie dokonało ich korekty w tym zakresie, wydając zmianę Objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 31 stycznia 2019 r. w zakresie prawnie chronionej tajemnicy zawodowej promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych (MDR).
Źródło: Ministerstwo Finansów
Oprac. Katarzyna Bogucka