Obowiązki w zakresie przechowywania dokumentacji pracowniczej - o czym powinien pamiętać pracodawca
Pracodawcy muszą przekazywać pracownikom informacje o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, możliwości jej odbioru oraz konsekwencjach jej nieodebrania. Obowiązek ten dotyczy jednak tylko osób zatrudnionych od 2019 roku. W artykule wyjaśniamy, kiedy należy dołączyć taką informację do świadectwa pracy, jak wygląda procedura wydawania kopii dokumentacji oraz co zrobić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika.

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca musi dołączać do świadectwa pracy, wydawanego pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, informację o:
1) okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, liczonym od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy został zakończony (pierwszy lub ponownie nawiązany),
2) możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie wskazanego okresu jej przechowywania,
3) zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania we wskazanym terminie.
Zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy obowiązek ten dotyczy jednak tylko pracowników, którzy zostali zatrudnieni w 2019 r. i z którymi w tym roku lub później doszło lub dojdzie do rozwiązania stosunku pracy. Informacja może być przekazywana w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 946 k.p.).
W maju 2026 r. pracodawca wypowiedział trzy umowy o pracę, zawarte odpowiednio: 1 stycznia 2020 r., 1 października 1999 r. (w tym przypadku przesłał do ZUS raport informacyjny) oraz 1 lipca 1992 r. Do świadectwa pracy za pierwszą umowę o pracę musi dołączyć informację o 10-letnim okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, którego bieg rozpocznie się 31 grudnia 2026 r. Pracodawca powinien umieścić w tej informacji także zawiadomienie o możliwości odbioru dokumentacji do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie tego okresu, czyli do końca stycznia 2037 r. Jego obowiązkiem będzie też poinformowanie pracownika, że w razie nieodebrania dokumentacji w tym terminie zostanie ona zniszczona. Do pozostałych stosunków pracy nie stosujemy obowiązków informacyjnych w zakresie przechowywania dokumentacji.
Zobacz również: Okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz innych dokumentów związanych z zatrudnianiem pracowników »
Kiedy pracodawca ma obowiązek wydania kopii dokumentacji?
Do obowiązków pracodawcy należy także wydawanie kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej (art. 9412 k.p.). Realizacja tego zobowiązania będzie następować na wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, obecnego lub byłego pracownika, a w razie jego śmierci – członków rodziny. Wniosek nie musi zawierać uzasadnienia.
Na wydanie kopii dokumentacji pracodawca ma 30 dni od dnia otrzymania wniosku, który włącza odpowiednio do części B albo C akt osobowych pracownika (§ 18 ust. 3 rozporządzenia o dokumentacji). Pracodawca powinien ją przekazać po udokumentowaniu prawa osoby odbierającej do otrzymania kopii. Jeśli przechowuje dokumentację w formie papierowej, wówczas kopię jej całości lub części może wydać:
- w postaci papierowej, opatrzonej podpisem pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej potwierdzającym zgodność kopii z dokumentacją pracowniczą,
- w postaci elektronicznej jako odwzorowanie cyfrowe, zapisane w formacie PDF i opatrzone e-pieczęcią lub e-podpisem pracodawcy bądź osoby przez niego upoważnionej potwierdzającym zgodność kopii z dokumentacją pracowniczą.
W razie przechowywania e-dokumentacji przekazanie kopii jej części lub całości może nastąpić:
- w postaci elektronicznej, przy zastosowaniu zasad o przenoszeniu dokumentacji między systemami teleinformatycznymi,
- w postaci papierowej stanowiącej wydruk z dokumentacji pracowniczej prowadzonej w postaci elektronicznej, zawierający oprócz treści również metadane oraz podpis pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej potwierdzający zgodność kopii z dokumentacją pracowniczą.
Ponowne zatrudnienie a dokumentacja pracownicza
Obecnie w razie ponownego nawiązania stosunku pracy w ciągu 10 lat od zakończenia poprzedniej umowy pracodawca nie będzie zakładał nowej dokumentacji pracowniczej, lecz będzie kontynuował prowadzenie dokumentacji dotychczas posiadanej dla tego pracownika (art. 945 § 1 k.p.). Zatem zatrudnienie tej samej osoby kolejny raz po 10-letnim okresie archiwizacji dokumentów spowoduje, że pracodawca będzie zobowiązany do przygotowania nowej dokumentacji.
Powstaje wątpliwość, czy prowadzenie dokumentacji można kontynuować także w sytuacji, gdy dokumentacja nie zostanie jeszcze zniszczona. W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej wskazano, że ten fakt nie wpływa na obowiązek zgromadzenia dokumentów pracowniczych od nowa. Oznacza to, że pracodawca powinien w takim przypadku założyć pracownikowi nową teczkę akt osobowych. Takie podejście, choć zgodne z wykładnią językową, jest jednak bardzo rygorystyczne w stosunku do obecnych regulacji, które nie zabraniają wykorzystania raz utworzonej dokumentacji pracowniczej dla konkretnego pracownika przy ponownym nawiązaniu z nim stosunku pracy.
Pracodawca zatrudniał pracownika A w okresie od 1 września 2007 r. do 15 listopada 2017 r., a pracownika B od 1 stycznia do 31 marca 2019 r. (umowa na okres próbny). Następnie nawiązał stosunki pracy: z pracownikiem A od 1 stycznia 2026 r., a z pracownikiem B od 1 maja 2026 r. W obu przypadkach będzie mógł kontynuować prowadzenie dotychczasowej dokumentacji pracowniczej.
Przeczytaj również: Dokumentacja kadrowa 2026. Zasady prowadzenia i przechowywania »

Oprac. Katarzyna Bogucka
REDAKCJA INFORLEX


