Elektroniczne legitymacje doradcy podatkowego w aplikacji mObywatel
Doradcy podatkowi mogą już korzystać z elektronicznych legitymacji dostępnych w aplikacji mObywatel. To kolejny krok w cyfryzacji samorządu zawodowego, który umożliwia potwierdzenie uprawnień doradcy w czasie rzeczywistym, bez potrzeby składania wniosków. Każdy doradca podatkowy może skorzystać z tej formy legitymacji, poprzez dodanie jej do aplikacji.
- Kluczowym zadaniem było zintegrowanie aplikacji mObywatel z listą doradców podatkowych, którą, jako samorząd zawodowy, mamy obowiązek prowadzić. Cyfrowa legitymacja doradcy podatkowego nie tylko ułatwi życie doradcom, ale też pozwoli sędziom, pracownikom fiskusa czy innych zainteresowanych organów na potwierdzenie w czasie rzeczywistym, czy dana osoba naprawdę posiada uprawnienia doradcy podatkowego. Dane są synchronizowane codziennie, więc każdy kto zyska uprawnienia, będzie mógł skorzystać z cyfrowej legitymacji w aplikacji mObywatel już następnego dnia – tłumaczy Jarosław Wiśniewski, przewodniczący Komisji Informatyzacji KRDP, który odpowiadał za wdrożenie mLegitymacji.
Aby skorzystać z cyfrowej legitymacji doradcy podatkowego wystarczy użyć aplikacji mObywatel i skorzystać z funkcji dodawania nowego dokumentu. Nie trzeba składać żadnego specjalnego wniosku – system mObywatel zidentyfikuje doradcę podatkowego po numerze PESEL. Jeśli dana osoba posiada wymagane uprawnienia, legitymacja pojawi się w aplikacji obok innych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Po dodaniu dokumentu można z niego korzystać również w trybie offline.
Elektroniczna legitymacja doradcy podatkowego, w odróżnieniu od tradycyjnego dokumentu, jest zawsze dostępna i aktualna w czasie rzeczywistym. Ale znane wszystkim doradcom podatkowym papierowe dokumenty także pozostają ważne. Każdy doradca podatkowy, który chciałby otrzymać także tradycyjną legitymację, może złożyć stosowny wniosek do biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W przeciwieństwie do wersji papierowej, dostęp do elektronicznych legitymacji w mObywatelu jest bezpłatny.
Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych