Akcyza na e-papierosy - rząd przyjął projekt zmian
14 kwietnia 2026 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy akcyzowej, wprowadzający zmiany w systemie opodatkowania akcyzą papierosów elektronicznych działających na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Celem zmian jest obciążenie akcyzą tych e-papierosów w takiej samej wysokości, w jakiej obciążone są e-papierosy z grzałką elektryczną.

Projekt wprowadza nowe zasady opodatkowania akcyzą e-papierosów działających na zasadzie indukcji elektromagnetycznej.
W przypadku e-papierosów działających na zasadzie indukcji, o obciążeniu akcyzą w wysokości 40 zł/szt. decyduje połączenie z elementem ferromagnetycznym, tj.:
- jeżeli element ferromagnetyczny będzie połączony ze zbiornikiem z płynem – to zbiornik będzie obciążony akcyzą w wysokości 40 zł/szt. (zarówno przeznaczony do ponownego napełniania, jak i nieprzeznaczony do ponownego napełniania);
- jeżeli element ferromagnetyczny będzie połączony z urządzeniem zasilająco-sterującym – to urządzenie będzie obciążone akcyzą w wysokości 40 zł/szt.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, natomiast będą stosowane po upływie 2 miesięcy od dnia obowiązywania ustawy.
ŻRÓDŁO: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Oprac. Katarzyna Bogucka
REDAKCJA INFORLEX
