Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-01-13

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędem skarbowym

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się zwykle z koniecznością niezbyt lubianych przez przedsiębiorców kontaktów z organami podatkowymi. Na szczęście nowoczesna technologia ułatwia życie przedsiębiorcom. Możliwe jest np. sporządzanie pism w formie dokumentów elektronicznych oraz ich doręczanie do urzędu drogą elektroniczną. Pragniemy przybliżyć Państwu tę możliwość kontaktów z urzędem skarbowym, więc w najnowszym numerze opisujemy ujednolicone zasady doręczania pism elektronicznych.

Stan prawny na 10 stycznia 2012 r.

Korespondencja z organami skarbowymi może przebiegać z pewnymi oporami, chociażby z powodu braków w przesłanych dokumentach. W takiej sytuacji urząd wzywa podatnika do usunięcia braków formalnych. Opisujemy zatem, co jest uznawane za brak formalny pisma i co może zrobić organ podatkowy. Jak wiadomo, często prowadzenie spraw podatkowych wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia przez podatnika. I na to znajdzie się rada - można przecież posłużyć się pełnomocnikiem. W najnowszym numerze znajdziecie Państwo omówienie zagadnień związanych z udziałem pełnomocnika w sprawach podatkowych. Polecamy zwłaszcza lekturę rozwiązań najczęstszych problemów spotykanych w relacjach podatników z organami podatkowymi z udziałem pełnomocników.

Oczywiście posłużenie się pełnomocnikiem nie zawsze gwarantuje oczekiwany wynik postępowania podatkowego. W rezultacie często sprawa znajduje się w sądzie. W takiej sytuacji pomocne mogą być informacje, w jaki sposób podatnik poszkodowany wyrokiem sądu administracyjnego może złożyć do sądu skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem tego wyroku.

Zasady doręczania pism elektronicznych

Przepisy normujące zasady doręczania pism elektronicznych dają podatnikom możliwość wysłania dokumentów do organów podatkowych (m.in. urzędu skarbowego) za pomocą poczty elektronicznej.

Zasady doręczania pism elektronicznych określa rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych, doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz.U. Nr 206, poz. 1216, dalej: "rozporządzenie"). Ujednolicone zasady doręczania pism elektronicznych, obowiązujące we wszystkich podmiotach publicznych, weszły w życie 30 października 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00