Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-31

Pracodawca przed sądem pracy

Spory pracownicze to dla każdego pracodawcy sprawa newralgiczna. W dużych firmach są one wpisane w ryzyko prowadzonej działalności, ale i tam potrafią przysporzyć sporo kłopotów. Dla mniejszych podmiotów często są sprawą jeszcze bardziej skomplikowaną. Prawo pracy jest przy tym tą dziedziną, w której większość sporów jest rozstrzygana na drodze sądowej. Inne możliwości - takie jak choćby komisje pojednawcze czy sądownictwo polubowne - mają mniejsze znaczenie.

Opracowanie jest przeznaczone dla pracodawców, których pozycja w sądzie pracy jest dużo trudniejsza. Nie obowiązuje bowiem w tym wypadku wiele ułatwień przewidzianych przez prawo dla pracowników. Jest to efektem pewnej filozofii polskiego prawa pracy, która traktuje pracodawcę jako silniejszą stronę stosunku pracy i wyciąga pomocną dłoń głównie do pracownika. Nie oznacza to oczywiście, że pracodawca stoi na straconej pozycji. Publikacja stanowi właśnie pomoc w rozstrzygnięciu sporu przed sądem pracy po myśli pracodawcy. Słabszą pod kątem formalnym pozycję procesową można bowiem poprawić przez dobre przygotowanie sprawy i rozsądną argumentację przed sądem. Dzięki lekturze dowiedzą się Państwo, jak przebrnąć przez kolejne etapy procedury. Opisujemy tryb wnoszenia pozwu i postępowanie naprawcze, przebieg rozprawy i powoływanie dowodów, etap wyrokowania i postępowania odwoławczego. Radzimy, jak praktycznie zachować się w konkretnych procesowych wypadkach - przykłady sprawią, że mogą Państwo odnaleźć w treści własną sytuację. Wszystko po to, aby zapewnić końcowy sukces w procesie przed sądem pracy.

Postępowanie przed sądem I instancji

Niezbędnym warunkiem skutecznego złożenia pozwu jest posiadanie zdolności do działania w procesie. Jest to wbrew pozorom bardzo istotne w praktyce, bo może okazać się, że konkretny pracodawca nie ma takiej zdolności albo występuje nie ta jednostka, która w danych warunkach powinna być pracodawcą. Oczywiście wszystkie te uchybienia można naprawić, jednak może okazać się, że tracimy to co najcenniejsze, czyli czas. Tytułem przykładu można wskazać, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna zakładu - np. jego warszawski oddział, a nie zlokalizowana w Krakowie centrala firmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00