Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-20

WSZYSTKO O MOBBINGU I DYSKRYMINACJI

Tematyka dyskryminacji początkowo nie leżała w zakresie zainteresowań prawa wspólnotowego. Porządek prawny Wspólnot Europejskich pierwotnie kształtowany był z myślą o szeroko pojętej gospodarce państw członkowskich. Dlatego też Wspólnoty dalekie były od zajmowania się sprawami społecznymi, pozostawiając to w gestii prawa krajowego państw członkowskich. Dopiero pod koniec lat 70. pojawiła się kwestia równości kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. Kolejnym etapem było rozszerzenie zakresu ochrony pracowników o następujące kryteria: rasa, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkowa, wyznanie, orientacja seksualna, wiek, niepełnosprawność, względy ekonomiczne.

Beata Superson-Polowiec
Równe traktowanie w zatrudnieniu w źródłach prawa międzynarodowego
Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską w kilku przepisach stanowi o równości kobiet i mężczyzn. Zgodnie z art. 2 Traktatu jednym z zadań Wspólnoty jest działanie na rzecz równości między kobietami i mężczyznami. Artykuł 3(2) Traktatu stanowi, że we wszystkich działaniach Wspólnota dążyć będzie do eliminowania nierówności i popierania równości między kobietami i mężczyznami. Podstawowym przepisem Traktatu dla kwestii równości jest art. 141 (dawny 119), ustalający, że każde państwo członkowskie zapewnia stosowanie zasady równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub pracę tej samej wartości.
Za wynagrodzenie należy uważać zwykłe uposażenie podstawowe lub minimalne i wszelkie inne korzyści świadczone bezpośrednio lub pośrednio, w gotówce lub w naturze, przez pracodawcę pracownikowi z tytułu zatrudnienia tego pracownika.
Zakres prawa wynikającego z Traktatu został rozwinięty przez dyrektywy dotyczące równouprawnienia oraz przez bogate orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Wśród przepisów prawa wspólnotowego problematykę tę regulują w szczególności:
• art. 141 (dawniej 119) Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00