Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-05-11

Jak prawidłowo zmienić lub rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem

Zmniejszenie liczby dzieci w wieku szkolnym oraz zmiany programów nauczania powodują, że dyrektorzy szkół muszą podejmować decyzje o zwalnianiu nauczycieli lub zmianie ich umów o pracę. Decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy trzeba podjąć z reguły do końca maja, ponieważ do zwolnienia nauczycieli w większości przypadków może dojść tylko z końcem roku szkolnego, a posiadają oni najczęściej prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Podczas opracowywania arkusza organizacyjnego pracy szkoły bardzo często okazuje się, że dla niektórych nauczycieli w następnym roku szkolnym nie będzie zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć. Będzie za to możliwość pracy w wymiarze 1/2 czy 1/4. Wówczas niektórzy z dyrektorów podejmują decyzję o wypowiedzeniu zmieniającym stosunek pracy zamiast stosowania wypowiedzenia definitywnego.

Zmiana stosunku pracy nauczycieli mianowanych

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, a więc nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, wypowiedzenie warunków pracy i płacy jest niedopuszczalne. W praktyce jednak dyrektorzy często wręczają nauczycielom mianowanym wypowiedzenia zmieniające i powołują się przy tym na art. 91c Karty Nauczyciela, pozwalający na zastosowanie przepisów Kodeksu pracy w sprawach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 23 lutego 1993 r. (I PKN 595/98, OSNP 2000/8/300) orzekając, że do nauczyciela mianowanego nie stosuje się art. 42 Kodeksu pracy (przepis dotyczący wypowiedzeń zmieniających). W uzasadnieniu do tego wyroku Sąd Najwyższy wyraźnie wskazał, że "przepisy pragmatyk służbowych, realizując zasadę wzmożonej trwałości stosunku pracy z mianowania, wskazują ściśle określone zasady dokonywania zmian w tym stosunku oraz przyczyny je uzasadniające, natomiast przyjęcie możliwości stosowania wypowiedzenia zmieniającego, czyli instytucji właściwej umownym stosunkom pracy, prowadziłoby do uznania dopuszczalności zmiany treści stosunku pracy z każdej uzasadnionej przyczyny".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00