Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2016 r., sygn. I FSK 587/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych 1) Ministra Finansów; 2) K. P. sp. z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1548/14 w sprawie ze skargi K. P. sp. z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1548/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej: p.p.s.a., uwzględnił skargę K. P. Sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) na wydaną przez Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w K., dalej: organ) interpretację indywidualną z dnia 6 czerwca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że jest właścicielem budynków wielomieszkaniowych, a znajdujące się w tych budynkach lokale mieszkalne (zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 150 m2,) zamierza wynajmować osobom trzecim na cele mieszkaniowe. Spółka zawiera umowy o dzieło z osobami prawnymi i jednostkami nie posiadającymi osobowości prawnej (wykonawcy), którymi są zarówno podmioty zarejestrowane na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce, posiadające siedzibę działalności gospodarczej i stałe miejsce prowadzenia tej działalności w Polsce, jak i podmioty niespełniajace tych warunków. Przedmiotem zawartych umów jest wykonanie prac wykończeniowych w lokalach mieszkalnych przy użyciu dostarczonych przez wykonawcę materiałów, jak również dostarczenie i zamontowanie przez wykonawcę sprzętu i wyposażenia zgodnie ze złożoną przez niego ofertą. W ramach umowy wykonawca zobowiązuje się do wykonania prac: fliziarskich, parkieciarskich, malarskich, elektrycznych, dostawy i montażu tzw. białego montażu, lamp podtynkowych i wiszących, mebli, szaf i drzwi kuchennych, łazienkowych oraz w pomieszczeniach gospodarczych, sprzętu AGD. Meble i szafy montowane są w sposób trwały uniemożliwiający ich ewentualny demontaż bez konsekwencji w postaci częściowego lub całkowitego zniszczenia tych mebli lub częściowego zniszczenia elementów, do których są przymocowane. Umowa określa jedno wynagrodzenie ryczałtowe za wykonanie jej przedmiotu. Szczegółowy kosztorys (wartość robocizny, towarów, lamp, mebli itp.) określa oferta stanowiąca załącznik do umowy. Nie następuje odrębne fakturowanie robocizny i materiałów. Część wynagrodzenia (40%) płatna jest po podpisaniu umowy, a pozostała część po bezusterkowym odbiorze przedmiotu umowy. Ww. Wykonanie ww. prac następuje przed oddaniem lokali najemcom, a przed ich wykonaniem lokale te nie nadają się do normalnego użytku. Dla spółki elementem dominującym jest wykończenie lokalu (wykonanie prac fliziarksich, parkieciarskich, malarskich, elektrycznych i tzw. białego montażu). Natomiast dostawa i montaż mebli oraz sprzętu AGD ma charakter uboczny. Wszystkie szafy i meble dostosowane są do rozkładu pomieszczeń w lokalu (indywidualny pomiar i wykonawstwo). Większość z nich jest przytwierdzana do ścian (pokrytych glazurą) za pomocą trwałego spoiwa o charakterze klejąco - uszczelniającym oraz kołków rozporowych. Próba odłączenia mebli i szaf od tej ściany spowodowałaby zarówno uszkodzenie mebla (szafy) oraz ściany. Nie jest możliwe przytwierdzenie odłączonego mebla w jakikolwiek sposób w innym miejscu z zachowaniem jego dotychczasowego kształtu, a jakikolwiek mebel nie mógłby zostać zamontowany w miejscu, w którym przytwierdzony był dotychczasowy mebel bez wykonania dodatkowych prac.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00