Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. I SA/Sz 794/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak Protokolant starszy sekretarz sądowy Edyta Wójtowicz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 lutego 2019 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za okresy od stycznia do grudnia 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 24 sierpnia 2018 r. nr [...] IOV1(4).14.4103.169.2017/B Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: "Dyrektor IAS", "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania P. P. [...] (dalej: "Podatnik", "Strona", "Skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Z. Urzędu Celno-Skarbowego w S. (dalej: "Naczelnik UCS") z dnia 25 października 2017 r. znak: [...] [...] określającą w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni za miesiące od stycznia do grudnia 2012 r.

Decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym sprawy:

Podatnik w 2012 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą "[...] P. P. K.". W ramach tej działalności podatnik prowadził we własnym imieniu i na własny rachunek lokal pod szyldem [...] w S., przy ul. [...], na zasadzie franczyzy.

W toku kontroli ustalono, że w 2012 r. podatnik dokonywał sprzedaży przede wszystkim na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, którą dokumentował paragonami z kas rejestrujących oraz w niewielkim zakresie na rzecz przedsiębiorców, którą dokumentował fakturami VAT (głównie sprzedaż oleju roślinnego zużytego po smażeniu).

W deklaracjach pierwotnych za miesiące od stycznia do lipca 2012 r. podatnik wykazał stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8% na wszystkie sprzedawane w swojej restauracji posiłki. Od sierpnia 2012 r. dokonał zmiany stawki na 5% w odniesieniu do sprzedaży produktów na wynos, tj. w systemie drive in i walk through. W tym zakresie 31 grudnia 2012 r. sporządził korekty deklaracji [...] za miesiące od stycznia do lipca 2012 r. Do sprzedaży pozostałej (na miejscu) stosował stawkę w wysokości 8%. [...] z 5 marca 2016 r. również do sprzedaży produktów wewnątrz punktu sprzedaży dokonał zmiany stawki na 5%. W uzasadnieniach do składanych korekt podatnik powołał się na interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydane dla franczyzodawcy, tj. [...] [...] sp. z o. o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00