Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-05-18

Reforma kas zapomogowo-pożyczkowych nie w pełni wdrożona. Wielu popełnia trzy kluczowe błędy

KZP do 11 kwietnia 2023 r. musiały się dostosować do nowych przepisów. Analiza nowych statutów kas pokazuje, że wiele z nich odwołuje się jeszcze do starych, nieprawidłowych rozwiązań. Konsekwencje tych zaniedbań mogą ponieść nie tylko zarządy, lecz także wszyscy członkowie

Znaczna część kas tylko pozornie przeprowadziła reformę, wykonując dwie wymagane czynności, tj. uzyskując numer REGON i dostosowując statut do nowych zasad. Z analizy wielu teoretycznie zreformowanych statutów wynika, że kasy w dość znaczącej liczbie nie dochowały staranności i pozostawiły sprzeczne lub niedopuszczalne rozwiązania organizacyjne, prawne lub finansowe, które nadal wymagają korekty. Nikt tego nie weryfikuje, dlatego w wielu kasach panuje przekonanie, że nawet jeśli przygotowane zapisy są skrajnie niepoprawne, niekorzystne dla członków lub wręcz niebezpieczne, to walne zgromadzenie i tak je przyjmie. Ta bezkarność będzie jednak miała swój finał, gdy w przypadku losowej kontroli lub ujawnionych innych nieprawidłowości i wejścia w spór sądowy zostaną przeprowadzone realna analiza istniejących zapisów i porównanie ich ze standardami wymaganymi ustawą. Za ujawnione nieprawidłowości konsekwencje poniosą twórcy takich zapisów, a ucierpią wszyscy członkowie kasy. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej jaskrawym przykładom takich nieprawidłowych zapisów.

Różnicowanie pracowników ze względu na formę zatrudnienia

Wielu kadrowym wciąż nie mieści się w głowie, że członkiem KZP mogłaby zostać osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia. W wyniku takiego przekonania w licznych statutach katalog członków ograniczono jedynie do osób pracujących na umowę o pracę na czas nieokreślony. Tymczasem zmiana przepisów zrównała pod względem praw wszystkie „osoby fizyczne wykonujące pracę za wynagrodzeniem” bez względu na formę ich zatrudnienia. Wynika to wprost z art. 2 ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych (dalej: ustawa o KZP). Trzeba zwrócić przy tym uwagę na trzy kwestie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00